Jak brać pożyczkę bez sprawdzania BIK?

Informacje o pożyczkach bez sprawdzania Biura Informacji Kredytowej, czy to jest możliwe?

Osoby zadłużone często przeglądają ogłoszenia finansowe w poszukiwaniu pożyczki bez BIK. Co to jest BIK? W BIK, skrót od Biuro Informacji Kredytowej, gromadzone są dane dotyczące kredytów zaciągniętych, spłacanych, spłaconych i niespłaconych w bankach, SKOK-ach lub większych parabankach i są one udostępniane instytucjom finansowym w celu oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Ponadto BIK posiada informacje na temat debetu na rachunkach bankowych oraz o kartach kredytowych. Jeżeli wszystkie twoje kredyty spłacane były terminowo nie masz się czego obawiać, ale jeżeli posiadasz niespłacone kredyty lub w twojej historii kredytowej zdarzały się opóźnienia ze spłatą raty to bank, SKOK lub inna firma pożyczkowa może nisko ocenić twoją zdolność kredytową i odmówić pomocy finansowej ze względu na zbyt wysokie ryzyko finansowe.

Kto trafia do bazy BIK?
Każdy kto kiedykolwiek wziął kredyt, gdyż historia kredytowa może być też dobra. Natomiast do bazy dłużników BIK trafiają osoby, które z powodu nieterminowej spłaty lub w wyniku zadłużenia przekraczającego możliwości finansowe kredytobiorcy bank zgłosił jako dłużnika.

Co to jest scoring BIK?
BIK dokonuje oceny ryzyka kredytowego przyznając punkty odzwierciedlające profil kredytobiorcy. Punkty przyznawane są na podstawie porównania historii kredytowej danej osoby z historią osób, które kredyt już otrzymały. Ilość punktów na raporcie z BIK-u zależy od wielu czynników i wynosi od 192 do 631 punktów, które przelicza się na gwiazdki:

 • 192 –  279 punktów BIK to1 gwiazdka
 • 280 – 367 punktów BIK to 2 gwiazdki
 •  368 – 455 punktów BIK to 3 gwiazdki
 •  456 – 543 punktów BIK to 4 gwiazdki
 •  544 -631 punktów BIK to 5 gwiazdek.

Im wyższa ocena punktowa BIK, tym większe prawdopodobieństwo, że kredyt spłacisz terminowo co oznacza mniejsze ryzyko kredytowe dla banku i zwiększa Twoje szanse na uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach.

bezpieczne-pozyczki-gotowkowe

Jak poprawić scoring BIK? Najważniejsze aby świadomie budować swoją historię kredytową pilnując kilku ważnych zasad:

 1. Należy terminowo spłacać raty kredytu, gdyż regularność świadczy o naszej odpowiedzialności i stabilności finansowej. W przypadku opóźnienia ze spłatą ocenę punktową BIK obniża zarówno czas jaki minął, jak również wysokość zaległości.
 2. Należy pilnować limitu kredytowego na karcie kredytowej oraz lepiej nie korzystać z niego w 100%
 3. Należy unikać otwierania dużej liczby nowych rachunków bankowych i składania dużej liczby wniosków o kredyt w krótkim czasie

Jeżeli niska punktacja w Biurze Informacji Kredytowej przekreśla szanse na uzyskanie kredytu w banku warto szukać pożyczki gdzie indziej. Na rynku pożyczek i chwilówek istnieją firmy oferujące tzw. kredyty bez BIK. Bywa tak, że mimo iż instytucje finansowe nie korzystają z bazy BIK to sprawdzają inne bazy i rejestry dłużników, takie jak: KRD (Krajowy Rejestr Długów), Rejestr Dłużników ERIF, KRDN (Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych) lub BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Gospodarczej). Są one źródłem m.in. historii spłaty zobowiązań wobec firm telekomunikacyjnych.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Często można trafić na oferty różnych firm dotyczące płatnego raportu BIK. Powinniśmy się ich wystrzegać, gdyż własną historię kredytową BIK można sprawdzić zupełnie za darmo. Wystarczy zarejestrować się i złożyć wniosek o raport BIK na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. Co nam daje raport BIK? Na jego podstawie wiemy jakie informacje na temat naszej kondycji finansowej ma bank, raport BIK umożliwia oszacowanie naszych szans na uzyskanie kredytu oraz pozwoli sprawdzić czy nikt nie zaciągnął na nas kredytu lub pożyczki, a nawet czy były podejmowane takie próby.

Inna forma pożyczki dla zadłużonych – pożyczka konsolidacyjna na spłatę zadłużenia

Zdarza się tak, że spłacamy kilka kredytów w jednym czasie. W końcu nie trudno aby nałożyły się na siebie raty za mieszkanie, samochód, ekspresowa pożyczka na nowy telewizor lub pralkę. Pilnowanie terminów spłaty poszczególnych pożyczek potrafi być uciążliwe, a suma wszystkich kosztów może prowadzić do utraty płynności finansowej. Jest jednak szansa na przekształcenie kilku kredytów w jeden. Osoby zadłużone, które mają problem z jednoczesną spłatą kilku pożyczek oraz rat mogą ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Jest to produkt bankowy stworzony  z myślą właśnie o osobach zadłużonych. Konsolidacja pozwala na połączenie wszystkich zobowiązań, wyliczenie jednej, często niższej raty oraz wydłużenie okresu spłaty.
Zobowiązania podlegające konsolidacji to m.in.:

 • kredyty i pożyczki gotówkowe
 • pożyczki na dowolny cel (konsumpcyjne)
 • kredyty ratalne
 • kredyty samochodowe
 • limity odnawialne
 • karty kredytowe.

Bank, który udziela konsolidacji przenosi wszystkie zgłoszone zadłużenia do siebie i proponuje nowe warunki. Często poza skumulowaniem kredytów osoby zadłużone mogą wnioskować o dodatkową pożyczkę, która podniesie koszty kredytu konsolidacyjnego ale też pokryje nagłe potrzeby finansowe pożyczkobiorcy lub pomoże spłacić pożyczki chwilówki, pożyczki prywatne i rodzinne nieobjęte konsolidacją. Można taką dodatkową kwotę określić mianem pożyczki dla zadłużonych na dowolny cel albo na spłatę innych zobowiązań.
Należy jednak pamiętać, że bank podczas weryfikacji wniosku będzie sprawdzał zdolność kredytową pożyczkobiorcy i jeżeli nie będzie ona wystarczająca, może albo obniżyć kwotę jaką wypłaci w ramach konsolidacji, może też wydłużyć okres spłaty, co zwiększy koszty kredytu konsolidacyjnego lub też zażąda poręczenia lub zabezpieczenia kredytu np. hipoteką nieruchomości. Plusem jest to, że banki coraz częściej akceptują jako źródło dochodu umowy zlecenia oraz umowy o dzieło co zwiększa zdolność kredytową wielu kredytobiorców.
Najczęściej mamy do czynienia z poniższymi ofertami:

 • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny na wyższe sumy i rozłożony na więcej rat, z reguły jest niżej oprocentowany ale wymaga zabezpieczenia hipotecznego pod naszą nieruchomość
 • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy przyznawany na podstawie naszej zdolności kredytowej; zazwyczaj są to niższe kwoty przyznawane na krótszy okres spłaty ale niestety z wyższym oprocentowaniem.

Czy szybka pożyczka konsolidacyjna jest droga?
To zależy od oferty banku i umowy, którą podpisujemy. Koszty kredytu z jakimi trzeba się liczyć to oprocentowanie, marża banku, prowizja i ewentualne koszty przygotowawcze. Często wartości te są indywidualnie dopasowane do parametrów pożyczki i zdolności kredytowej. Dodatkowe koszty jakie mogą wystąpić to np. opłaty windykacyjne za nieterminową spłatę raty, ubezpieczenie pożyczki od zdarzeń uniemożliwiających spłatę pożyczki.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy o pożyczkę?
Umowa o kredyt konsolidacyjny powinna zawierać łączną kwotę kredytu, ilość i wysokość rat, stopę oprocentowania oraz RRSO.

Co zyskujemy decydując się na kredyt konsolidacyjny dla osób zadłużonych?
Po pierwsze mamy jedną ratę, często jest to niższa rata, na którą nas stać, co umożliwia nam wyjście z kłopotów finansowych, po drugie mamy możliwość uzyskania dodatkowej pożyczki dla zadłużonych, po trzecie w zależności od promocji mogą nam przysługiwać wakacje kredytowe tzn. możliwość krótkoterminowego zawieszenia spłaty kredytu.

Co potrzeba do zaciągnięcia pożyczki dla zadłużonych na spłatę zobowiązań (kredytu konsolidacyjnego)?
Aby ubieganie się o pożyczkę konsolidacyjną przebiegło szybko i sprawnie należy przygotować pewne dokumenty. Najczęściej wymagane formalności we wniosku o pożyczkę to: dowód osobisty, zaświadczenia o dochodach lub PIT-37, umowy kredytowe z bankami oraz dokumentacja związana z zajęciami, blokadami i toczącymi się postępowaniami dotyczącymi spłaty pożyczek i kredytów.